Што го натера овој 38-годишен сириски милионер да се откаже од раскошниот живот со многу девојки и ДА ГИ ПОДАРИ своите 2,9 милиони евра?!

motika-siriski-milioner-6.jpg

Мази Думато (38) израснал во Бразил,  на млади години се преселил во Дубаи каде се пробил како успешен веб дизајнер во маркетинг компании и агенции за недвижности. Тој водел раскошен живот, проследен со многу девојки, патувања и скапи автомобили.

Во една прилика тој купил нов автомобил по марка Ферари, за 139 илјади евра и мислел дека го достигнал врвот. По само неколку недели доживеал автомобилска несреќа и завршил во затвор во Дубаи, поради основано сомнение дека возел под дејство на алкохол. Во затворот му помогнал негов пријател кој исто така бил богат бизнисмен, инаку татко на негова другарка од средно улилиште.

Подоцна тој се вратил во Бразил, каде ја запознал, сега неговата сопруга Милена. Неговиот живот повторно се претворил во пекол, како што вели тој, кога за малку ќе ја изгубел неговата сопруга. На Милена и бил дијагностициран рак на дојка и морала да подлегне под мастектомија и трансплантација на коскена срцевина. По нејзиното заздравување тие одлучиле да ги донираат сите пари во Центарот за превенција од рак во Флорианополис, Бразил. Целото свое богатство тој го дал во хуманитарни цели. Сега водат скромен, номадски живот, во мало комбе Фолсваген во кое спијат и патуваат.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail