Што најмногу пребарувале Македонците на YouTube минатата година?

youtube-logo.jpg

Истражувањето за состојбата на светскиот дигитален пазар кое секоја година го спроведуваат организациите Kepios, Hootsuite и We Are Social знае да понуди многу интересни податоци, од тоа кои се најкористените социјални мрежи во светот или некоја специфична држава, до тоа кои се најпребаруваните клучни зборови на YouTube.

Па така, според публикуваното истражување, најпребаруваните клучни зборови на YouTube во светот во 2018 година биле:

Song
Songs
Movies
Music
Baby
DJ
Karaoke
Musica
Fortnite
Hindi movie
Minecraft
New song
เพลง („музика“ на тајландски)
BTS
Comedy
Música
Cartoon
Peppa
WWE
Songs 2018
Што се однесува пак до македонските граѓани, тие на YouTube во 2018 година најмногу ги пребарувале следните клучни зборови:

Zadruga
GP
Music
Zadruga uzivo
Fortnite
Songs
Mama
Rasta
Noizy
Fero
Parovi
Ceca
Tallava
Tose Proeski
Despacito
Eminem
Meda
Ilahi
Aca Lukas
Bebe

извор: Марктинг365

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail