usp.jpg

Кога ќе ги завршат своите дневни обврски, успешните луѓе се обидуваат да си го разубават животот.

Покрај во потрага за мир, тие се концентрираат и на корисни и убави работи во животот кои ги прават оптимистични.

1. Ѓи исклучуваат своите електронски уреди

Дури и ако ги исклучите само еден час и тоа е успех. За тоа време можете да се опуштите и да му се посветите на семејството.

2. Излегуваат на пијалак

Разни истражувања покажале дека умереното консумирање на алкохол го намалува ризикот од шлог, срцев удар и други кардиоваскуларни проблеми.

3. Имаат секс

Сексот по намалува крвниот притисок, го намалува ризикот од срцев удар, рак на простата и го подобрува сонот. Сексуално активните луѓе ретко земаат боледување.

4. Планираат викенд

Истражувањата покажале дека луѓето кои заминуваат на одмор се посреќни од оние кои не го користат. Доколку не можете да издвоите неколку дена за одмор барем испланирајте некои интересни активности кои би ги правеле за време на викенд.

5.Практикуваат екотерапија

Екотерапија е позната и како излегување надвор и исклучително е корисна за здравјето и благосостојбата. Бројни истражувања покажале дека активностите на отворено, како што се планинарење или градинарство го подобруваат менталното здравје и ја зголемуваат продуктивноста на работа.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail