Што се случува со вашето тело додека гледате подолго време во монитор?

office-583841_960_720-640x427-1.jpg

Постојано гледате во монитор? Прочитајте како всушнот тоа се одразува на вашето тело и мозок.

Доколку сте еден од оние кои заработуваат за живот седејќи во некоја канцеларија пред некаков монитор, најновата студија од Калифорнискиот Универзитет во Лос Анџелес можеби непријатно ќе ве изненади.

Иако е еден вид јавна тајна дека седењето пред монитор во траење од повеќе часа не е претерано добро за вашето здравје, оваа студија покажа како седечкиот начин на живот влијае на дебелината на слепоочниот мозочен лобус кој е одговорен за помнење.

Имено, во студијата која е спроведена кај над 35 лица на возраст од 45-65 години, кај лицата кои поминувале повеќе часа во текот на денот пред монитор, забележана е потенка структура на лобусот.

Иако научниците целосно не потврдиле дека тоа е основната причина за ваквата појава, во заклучокот наведуваат дека неактивниот начин на живот може да доведе до деменција и когнитивно пореметување на подоцнежни години и дека овој начин на живот е поврзан со болести на срцето, рак на дебело црево и дијабетес.

Научниците препорачуваат физичка активност за да се избегнат таквите последици, и нагласуваат дека активноста е превентива од заболување на Алцхајмерова болест.

Исто така важно е да се напомене дека подолгото гледање во монитор го намалува трепкањето на очите за 5-7 пати, што предизвикува сувост, пецкање и црвенило на очите. Гледањето во монитор на оддалеченост од 30-60 см, не му дозволува на окото да го менува фокусот при гледањето, што за нас луѓето не е баш природна состојба.

Како можете да си помогнете? -Обидете се свесно на секои 50 минути да станете, прошетате и да го насочите погледот барем низ прозорец, по можност во природа.

извор: енаука.мк

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail