Што се случува во телото ако не пиете доволно вода?

img-338173.jpg

water

Нашето тело се состои 60% од вода која секојдневно ја губиме преку урина, потење и дишење. Ако не пиете доволно вода, мозокот ќе почувствува дека телото дехидрира.

Тоа ќе се манифестира преку поретко мокрење, а урината ќе има потемна боја и потежок мирис. При тешка дехидрација, телото ќе престане да лачи урина за неколку дена, а со тек на времето ќе се случат и други физички и психички состојби во организмот. Крвниот притисок ќе падне, а органите ќе започнат да се смалуваат со цел да сочуваат вода.

Во пустина, оваа состојба ќе се случи за само неколку часа така што, не заборавајте секогаш да имате шише вода до вас, особено во текот на летните горештини.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail