Што треба да пиете ако сте го почнале процесот на слабеење?

Summer-drinks.jpg

Што треба да пиете ако сте го почнале процесот на слабеење?

Напорите за слабеење најчесто почнуваат со намалувањето на бројот на внесени калории, а тоа значи внимавање на исхраната.

За да слабеете треба да постигнете калориски дефицит, односно да потрошите повеќе калории отколку што внесувате.

Во овој процес никако не смеете да ги заборавите течностите. Внесувањето доволно течности во текот на денот не само што ќе го хидратира телото и ќе го забрза метаболизмот, туку и ќе ви помогне да слабеете, но само ако внимавате какви течности внесувате.

Не заборавајте дека и во нашите омилени напитоци има калории кои можеби ќе заборавите да ги пресметате во дневното количество на внесени калории.

Прво, препорачливо е целосно да ги исклучите алкохолните пијалаци бидејќи содржат многу калории и шеќери. Ако сепак сакате да наздравите, еве неколку предлози за коктели со малку калории:

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail