Штутгарт целосно ги забрани дизел возилата

dizell.jpg

Германскиот град Штутгарт од 1 април воведува целосна забрана за дизел возила .

Забраната за возење или воопштио влез ан автомобили со постари дизел мотори е резултат на минатогодишната судска пресуда . Дизел возила ќе се отстранат од улиците од 1 април и се однесува на сопствениците на автомобили , кои живеат во Штутгарт, соопштија денеска градските власти.

Ќе им се забрани и влез на возила , кои не се од Штутгарт. Забраната важи за возилата кои не се во согласност со Еуро 4 стандардот за емисија на штетни гасови.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail