Сите странски работници бегаат од оваа држава

saudiska-arabija.jpg

Илјадници странски работници ја напуштаат Саудиска Арабија поради тешките услови и овој тренд нема да престане.

Додека компаниите водат битка за работа, властите воведоа нови давачки за странци, поради што странските работници си одат од најмоќната арапска економија.

Во првите 3 месеци бројот на странци се намалил за 6%.

Тој сега е сведен на 10.2 милиони, што значи дека 700.000 веќе ги напуштиле кралството.

Тоа се работници кои биле ангажирани во градежниот, трговски сектор и производство.

Од друга страна стапката на невработеност пораснала и сега е 12.9%.

Од почетокот на 2016 година странците не ја гледаат Саудиска Арабија како место кое е добро за вработување.

Земјата има и економски и политички проблеми.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail