Слика на Баскијат продадена на аукција за 110,5 милиони долари

baskijat-701x467.jpg

Сликата на Жан-Мишел Баскијат од 1982 година достигна рекордна вредност од 110,5 милиони долари на аукција на американската аукциска куќа Сотби во Њујорк.

Сликата „Untitled“ од 1982 година синоќа ја купи 41 годишниот јапонски бизнисмен Јусаку Маезава, кој и претходно даде рекордна цена за Баскијат.

Меазава планира експлозивната слика на лице на череп, масло, акрил и спреј на платно, да ги изложи во родниот град Чиба.

Неоекспресионистот Баскијат беше еден од најугледните американски уметници во 80-сеттите години на минатиот век.

Стана познат по графитите и препознатлив по изразените бои и социјалната порака. Умре од прекумерна доза на хероин во 28 година од животот, во 1988 година.

Во Њујорк оваа недела почна пролетна аукција на уметнички дела.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail