Слика на Густав Климт продадена за рекордни 60 милиони долари

5353651.jpg

Сликата на Густав Климт стана третото најскапо уметничко дело, кое се продавало некогаш во Европа, откако беше купена за феноменални 59 милиони долари на аукција во “Сотби” во Лондон.

Станува збор за масло платно “Бауернгартен” (или “Селска градина”) од “Златниот период” на уметникот, насликан пејзаж со “изобилство од насади, маргаритки и рози”.

Според Хелена Њуман – директор на филијалата на “Сотби” во Европа и шеф на Одделот за импресионизам и модерна уметност во аукциската куќа, сликата е едно од најголемите креации на австрискиот уметник понудени некогаш на аукција.

“Селска градина” на климата е третото уметничко дело со највисока тендерска цена во Европа.

Првото место му припаѓа на скулптурата од Алберто Џакомети “Walking man 1”, која во 2010 година беше продадена за речиси 77 милиони долари, а вториот – на ремек големиот фламански мајстор Петер Паул Рубенс – “Убивањето на невините” (речиси 61 милион долари).

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail