Снимка со дрон над „Вратата на пеколот“

Oваа снимена со дрон над таканаречената „Врата на пеколот“ во Туркменистан ќе ве остави без здив.

Корисник на YouTube канал Шинпеи Шмура на платформата објави неверојатна снимка од дрон, која ја покажува моќта на овој необичен кратер.

Станува збор за кратер што гори во пустината Каракум кој е пронајден во 1971 година, а денес привлекува многу туристи од целиот свет.

Инаку, кратерот е широк 69 , а длабок 30 метри. На некои места температурата може да достигне 1.000 степени Целзиусови.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail