fejsbuk.jpg

Изгледа дека ништо не може да му избега на семоќното око на Марк Закерберг, а тоа штотуку го дознале и бројните корисници кои решиле да ги избришат нивните Фејсбук налози и откриле дека социјалната мрежа внимателно ги следи нивните повици и СМС пораките.

Набрзо по ова непријатно откритие, се огласи и самиот Фејсбук кој во изјава напишал дека станува збор за опција која корисниците може во секој момент да ја исклучат.

Секако, изостанале деталните објаснувања како тоа може да го сторите, но за среќа, ние ќе ви покажеме како да го спречите Фејсбук да ги следи вашите повици и да го натерате да избрише се тоа што досега веќе го собрал.

1. Отворете ја Messenger  апликацијата на вашиот Андроди телефон и допрете ја вашата фотографија
2. 2.Потоа изберете ја опцијата “People”, потоа “Sync Contacts” и исклучете ја таа опција.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail