viko.jpg

Густав Магнар Вико има 24 години, а неговото богатство се проценува на 1,9 милијарди долари.

Роден е во Норвешка и таму живее. Неговиот татко му оставил половина од фабриката која се занимава со обработка на риби и конзервирање, а тој преку неа успеал да направи неверојатни пари за само неколку години.

Густав сака да троши и ужива во раскошниот живот, а неговиот Инстаграм профил служи како сведоштво за тоа. Тој на социјалната мрежа обожува да поставува фотографии и видеа од своите авантури и од своите скапоцени играчки, нешто слично како Ден Билзеријан и Кендимен.

Младиот милијардер планира да основа технолошка компанија преку која ќе вложува во најмодерните геџети и уреди и вели дека ќе проба да создаде норвешки бренд кој ќе им парира на компаниите како што се „Apple“ и „Samsung“.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail