Со оваа вежба лесно ќе го ослободите вашето тело од напнатост и стрес

vezba.jpg

Со применување на оваа вежба лесно ќе можете да го опуштите своето тели и да му помогнете да се врати во состојба на нормално фунцкионирање, без напнатост.

1.Чекор

Полека пробајте да вдишете и издишете длабоко низ нос. Така го прочистувате, загревате и го влажните воздухот.

2.Чекор

Ошутете го телото – легнете и намстете се во позиција во која ќе се чувствувате удобно. Полека почнете да ги опуштате мускулите на нозете, колковите, стомакот, градите, рацете и вратот.

3.Чекор

Внимавајте на вашето дишење и опуштање. Кога ќе се опуштите, вдишете и дозволете вашиот стомак да се подигне, а потоа поле издишувајте и дозволите вашиот стомак да се вовлече. Два пати дневно применвуајте ја оваа вежба (Секој пат по 10 вдишувања) во текот на една недела или повеќе. Практикувајте го ова секој пат кога мислите дека вежбата ви е потребна.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail