Сол во шампонот за коса – магичен ефект кој ќе ја воодушеви секоја жена !

5-12-660x300.jpg

Солта е неизоставен зачин при припрема на храна, но и голема помош во негата за лица, телото и лек против болки.

Нега на коса

Дали сте знаеле дека со додавбањето на солта во некои козметички производи го подобрува неговото делување: На пример, ако ставите малку сол во шампон, а имате масна коса, тоа ќе биде идеално решение за вас!

Во маската за коса додадете сол, потоа нанесете ја на косата и оставете ја 20 минути. Ова е одличен начин да го подобрите волуменот.

Нега за кожа

Доколку имате суви стопала и испукани пети, помешајте сол со маслиново масло и тријте. Повторувајте го тоа секоја вечер и вашите стопала со тек на време ќе станат помазни и помеки.

Намалување  на болката

Една лажица сол растворена во чаша со вода ќе ви ги намали и најсилните болки за многу кратко време откако ќе го испиете.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail