Совети како од летните одмори да се вратите во студентските денови

study__1568188208.jpg

Не е секогаш лесно да се разбудите од летниот сон и да се вратите во реалноста. Тоа најдобро го знаат оние кои ги чека учење за есенските испити.

Еве неколку совети како да се вратите во студентскиот живот.

Почнете да го планирате дневниот распоред

Најголем проблем кој ги мачи студентите е организацијата на времето. Лошото управување со времето е вашиот најголем непријател. Прво што ќе ви помогне во тоа е планерот.

Будете се порано

Најверојатно најтешка работа која мора да ја направите е да станувате рано. Ќе ви треба некое време да се навикнете, но и тоа ќе дојде.

Уредете го работното биро

Без организација нема ништо. Не можете да работите во неред. Па пред учење средето го вашото работно биро.

Оставете си време за одмор

Ако сте од оние кои во текот на летните денови воопшто не учел, немојте да запоставувате работните обврски. Сепак, немој да претерувате.

Елименирајте се што ви пречи

Во текот на учењето отсранете ги сите работи кои ви пречат во учењето.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail