Совети од успешни луѓе за дипломирани студенти

sharyl-e1463868997636.jpg

Носат капи и капути, пред да ги добијат своите дипломи, Дипломирани студенти се слушне говори од истакнати луѓе целосна историја и споделуваат мислења на нивните животи.

претседателот Обама, во Универзитетот Рутгерс Piscatway, Њу Џерси, Тој изјави за дипломирани студенти кои се тешки проблеми не може да се реши преку изолација. Тој исто така го критикуваше умови на она што тој го опиша како анти-наука, антиинтелектуалната кои често обземам политика.

“Во политиката и во животот , Незнаењето не е доблест,”Tha Обама. не “Тоа не е убаво да се знае она што го зборуваме. Тоа не се вистински нешта и не значи дека треба да бидат. Ова не е да ја оспори точноста. Ти едноставно не знае што да се зборува. ”

главен оперативен Фејсбук Шерил Сандберг, зборува за дипломирани студенти Универзитетот на Калифорнија, Berkely, Тој спомена ненадејната смрт на нејзиниот сопруг во 2015 како пресвртна точка која го научи еластичност.

“Дознав за длабочината на тага и загуба бруталност,”Таа рече:. “Но, научив дека кога животот се утврдат, Можете да добиете прилично хит удар, да се пробие на површина и да се вратат духот. Научив дека во името на ништожност, или во име на која било предизвик, можете да изберете значењето и среќа.

Поранешниот модераторот на ток-шоу-а ТВ Опра Винфри Тој беше поканет на свеченоста по повод матурирањето во Jonhson Универзитетот C. Смит во Шарлот, Северна Каролина.
Таа тврди студентите да се стремиме кон совршеност, и не губат вербата ако тие се сопнуваат, бидејќи “неуспехот е Божјиот пат ќе се движат во друга насока ”

/businessmag.al

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail