it.jpg

Србија оваа година ќе достигне извоз на ИТ производи во вредност од една милијарда евра, најави министерот за технолошки развој и иновации Ненад Поповиќ.

Тој истакна дека во 2018 година извозот на ИТ ќе биде зголемен за околу 20 отсто, благодарејќи на тоа што државата од буџетот за оваа година ќе издвои петпати повеќе финансиски средства за поддршка на иновации.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail