Средношколски камп за медиумска писменост на УГД

Srednoshkolski-kamp-za-mediumska-pismenost-na-UGD.jpg

Средношколски камп за медиумска писменост на УГД

Високата школа за новинарство и односи со јавноста, во партнерство со Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип и дневниот весник „Нова Македонија“, од 11 до 14 јуни ќе организира Средношколски медиумски камп во Штип.

На кампот средношколците преку практична работа со професионални новинари и медиумски работници ќе учат како се прават видеоприлози, фото-приказни и како се подготвува телевизиска емисија. Учесници на кампот се авторите на најдобрите медиумски производи од Конкурсот „Изрази се преку медиумите“ и средношколци кои се активни соработници на средношколскиот весник „Медиум“.

 

Извор: UGD Life 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail