Стипендија за секој студент што ќе пријави корупција – Може ли да погодите кој е предлагачот? (ФОТО)

edi-rama-3.jpg

Секој студент кој ќе пријави докажана корупција од било кого, ќе добие едногодишна стипендија.

Преку пост на Твитер, албанскиот премиер Еди Рама објави идеја како да се искорени корупцијата во неговата држава. Идејата Рама ја стави на дискусија за јавноста, а посебно е примамлива за студентите.

Имено, Рама предлага секој студент кој ќе пријави докажана корупција од било кого, да добива едногодишна стипендија.

“Време е за ново заострување против корупцијата! Работиме на програма за поттикнување против молкот и пријава со доказ за злоупотребачот. Идејата за која се дискутира е: Секој студент што пријавува и носи доказ за коруптивен притисок од било кого, ја спроведува на нула таксата и добива едногодишна стипендија!”, напишал албанскиот премиер Еди Рама на социјалната мрежа Твитер.

извор: слободен печат

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail