Студенти глумеле дека се мртви на седница во Собрание

bundestag1.jpg

Околу 20 студенти кои присуствувале на седницата „Млади и собрание“, легнале пред претседателот Бундстег Волфганг, а некои од нив држале транспаренти со натпис.

„Вашата политика за клима = катастрофа“.

Германската новинска агенција изјавила дека активистот Максимилијан изјави дека целта на овој перформанс е да се насочи вниманието на тоа колку е критичината ситуација и да изврши притисок на владата на Германија.

Шојбле не бил збунет им кажал на студентите дека може мирно да лежат на подот.

„Слободно лежите. Меѓутоа, морам да ви кажам дека утре морам да ја започнам седницата и дека може да си заминете“ изјавил Шојбле.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail