Студентка по медицина меѓу првите 5 фаворити за победа на овогодинешната Евровизија

145ba-amanda4NASLOV.jpg

Според сегашните обложувалници, во првите пет е минатогодишниот победник  –  Италија, а потоа следат Шведска, Украина, Обединетото Кралство и Грција – претставена од студент по медицина.

По објавувањето на сите песни кои ќе се натпреваруваат на еден од најпопуларните музички натпреварувања во Европа, Евровизија, обложувалниците, но и интернет корисниците почнаа да коментираат и шпекулираат кои се најдобрите песни оваа година и кој би можел да победи.

Изборот за песна на Евровизија оваа година ќе се одржи во Торино, Италија, на 10 мај.

Украина

Според сегашните обложувалници, Украина убедливо води, земја која минатата година имаше еден од најдобрите настапи, а моментално има дури 35 отсто од гласовите. Годинашни претставници на Украина се оркестарот Калуш со песната „Стефанија“. Наречена по украинскиот град Калуш, песната со која ја претставуваат својата земја е посветена на мајката на пејачката, но и на сите други мајки, зборувајќи за нивните предизвици во денешниот свет.

Италија

Со оглед на тоа што Италија минатата година победи со бендот Манескин, со рок песната „Zitti e buoni“, италијанските претставници годинава одат во малку посмирен тон со песната „Бривиди“ во изведба на најпопуларното италијанско музичко дуо Mahmood & Blanco.

Момците во моментов имаат 15 отсто од гласовите во обложувалниците, а досега го заземаа првото место во обложувалниците, до објавувањето на украинската песна. Махмуд веќе и е познат на Италијанецот, но и на публиката на Евровизија, бидејќи во 2019 година ја претставуваше својата земја на ова популарно натпреварување, кога си замина дома со второто место.

Шведска

30-годишната претставничка на Шведска, Корнелија Јакобс, ќе настапи во Торино со песната „Hold Me Closer“, а моментално има 11 отсто од гласовите, со што се пласира на третото место меѓу фаворитите. Како и Италијанката Хамуд, така и Корнелија веќе и е позната на евровизиската публика бидејќи двапати се бореше за претставникот на својата земја на Евровизија, но со групата Love Generation. Сепак, таа конечно ја претставува Шведска, но како соло пејачка.

Обединето Кралство

Освен тоа што Манескин ја запали сцената и го врати рокот на светските топ листи, еден од највозбудливите моменти на минатогодишниот избор за песна на Евровизија беше секако гледањето на падот на ОК, кога Џејмс Њуман со неговата песна „Ambers“ не освои поени. .

Оваа година, Европа очигледно и прости на ОК за нивниот Брегзит, па со пет проценти од гласовите на обложувалниците, Сем Рајдер се најде со песната „Space Man“ која ја прослави со преработка на аранжмани на популарни песни на TikTok.

Грција

На петтото место во првите пет најдобри, со четири отсто од гласовите е студентката по медицина Аманда Тенфјорд со песната „Умри заедно“. Студентката ја поминала првата година од животот во Грција, пред со семејството да се пресели во Норвешка.

извор: мојфакс

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail