Студентка завршила медицина со просек 9.93 и добила понуда за Америка: Понудата ја одбила со една моќна порака

tan2019-1-21113411763-830x0.jpg

Дваесет и пет годишната Долика Васовиќ од Белград ги завршила студиите со просечна оценка 9.93 и како најдобар студент добила понуда за работа на Клиника за очни болести.

Шест месеци подоцна вели дека е задоволна од својата работа и дека има прилика да учи од најдобрите офтамолози и дека не планира да оди во странство туку својата иднина ја гледа во Србија.

foto: Tanjug

Уште како студент била на размена во Шведска и Германија, а добила и одлична понуда да оди во САД.

„Пред се сакав офталмологија и не знаев дали таму ќе ја добијам. Тоа беше една од причните поради кои не заминав. Друга причина е тоа сакав да пробам во мојата земја“ вели Долика.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail