Студентката Јована Спасиќ победи на фестивалот „Денови на Данило Лазовиќ“

Jovana-Spasic-foto-1-39miuk641ml4m8tbwk05j4.jpg

Јована Спасиќ , студентка на Факултетот за драмски уметности во Скопје, победи на фестивалот за рецитирање поезија „ Денови на Данило Лазовиќ “, чие седмо издание се одржа во Прибој- Србија, од 22 до 25 октомври, соопштија од ФДУ. За настапот на фестивалот , Спасиќ ја подготвуваше проф.д-р Тихомир Стојановски, кој на ФДУ предава сценски говор. Лауреатката победи со песната од Петре М. Андреевски, „ Ти направи едно нешто што се прави еднаш“.

Јована Спасиќ е трета година на ФДУ, во класата за актерска игра, што ја водат проф. др. Сузана Киранџиска и Кристина Леловац.

извор: телма

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail