Светски познат сајт објави 20 фотографии од импозантни градби и нивната промена со текот на годините- меѓу нив и Камениот мост

Svetski-poznat-sajt-objavi-20-fotografii-od-impozantni-gradbi-i-nivnata-promena-so-tekot-na-godinite-megju-niv-i-Kameniot-most.jpg

Светски познат сајт објави 20 фотографии од импозантни градби и нивната промена со текот на годините- меѓу нив и Камениот мост

Без разлика дали станува збор за човечки раце или природен фактор светот секогаш се менува.

Иако луѓето свесни за тоа речиси никој не верува на овие магични фотографии на кои се споредени физичките разлики на познатите градби во светот.

Светски познатиот сајт „Brightside“ меѓу споделените 20 фотографии со најразлични светски познати градби го смести и Камениот мост во Скопје.

Ова е доказ дека Македонија секогаш треба да се гордее со тоа што го поседува и е изградено од човековите раце на нашите предци.

Вилниус, Литванија помеѓу 1915-1920 и денес

Хемерфест Сити, Норвешка помеѓу 1890-1900 година и сега

Хонг Конг помеѓу 1960-та и денес

Олд Кенд Роуд, Лондон во 1885-та и денес

Бразилската влада за време на својата изградба во 1959-та година и денес

Глечер во САД во 1913 и 2005 година

Ајова во 1868-та година и сега

Будимскиот буда во Авганистан во 1963-та година и по неговото уништување во 2008-та годна

Главните водопади на Викторија во 2015-та и денес

Пазарот на рибите во Токио, Јапонија во 1926-та-1945-та и денес

Плажата во Чикаго, САД во 1925-та и денес

Реката Сава во Белград помеѓу 1925-та година и денес

Камениот мост во Скопје помеѓу 1976-та-1900-та и денес

Шангај, Кина во 1920-та и денес

Мексико 1892-та и денес

Националниот споменик во Џакарта, Индонезија во 1936-2010 година

Планината Свети Хелас ден пред ерупцијата во 1980-та година и следниот ден

Портата во Јужна Кореја во 1904-та година и денес

Изградбата на Обелиск во Буенос Ариас во 1936 година и денес

Мелбурн, Австралија 1930 и денес

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail