Таа заработи 2 милијарди долари за 4 дена

jang.jpg

Aкциите на кинескиот гигант во секторот за недвижнини “Country garden holdings” се зголемија, што придонесе дополнителни 2,1 милијарди долари за богатството на потпретседателот на Јанг Хуан.

https://studenti.mk/konkursi-2018-2019/

Оваа сума беше акумулирана само во текот на првите четири дена на тргување на берзата во 2018 година, објави Блумберг.

Јанг, контролен акционер во компанијата е сопственик на 25,6 милијарди долари од 5 јануари. Со ова таа е петтиот најбогат човек во Кина според Индексот на милијардери на Блумберг.

36-годишната Јанг Хуан е најбогатиот кинески и најмлад милијардер во втората по големина економија во светот.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail
Top