Тим од триесет лекари направи вистинско чудо: Раздвоени сијамски близнаци!

Tim-od-trieset-lekari-napravi-vistinsko-chudo-Razdvoeni-sijamski-bliznaci.jpg

Тим од триесет лекари направи вистинско чудо: Раздвоени сијамски близнаци!

Во италијанската болница „Бамбино Џес“ успешно е изведена операција каде се раздвоени две сестри близначки кои биле споени со грбот како и со вратот. Поголемиот дел од крвниот систем го делеле, но за среќа успеале да ги спасат.

Операција од ваков тип се случува за прв пат во Италија, а во светот се извршила најмногу три пати.

– „Сестрите се во добра состојба и се чувствуваат одлично!“

Операцијата ја изведе тим од 30 специјалисти, а најтежок момент им бил кога требале сестрите да ги раздвојат кај главата.

 

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail