toc.jpg

Човечкото тело има огромен потенцијал и има многу повеќе можности отколку што мислиме.

Со векови источната медицина се занимава со проучување на човечкото тело. Во годините наназад кинеската традиционална медицина има стекнато богато искуство, кое ни помага да го разбереме подобро нашето тело, и да го третираме поефикасно.

Кинезите веруваат дека човечкиот живот е раководен од три точки кои имаат посебна сила: Џингис – точката на варењето, Цу-сан-ли – точката која подмладува, и точката која ја управува нашата интелигенција – точката на Конфучие. За последната точка ние ќе ви раскажеме денес. Масажата на овој посебен дел од нашето тело му дава посебна сила на нашиот организам.

 

Каде се наоѓа точката на Конфучие 

Се верува дека секој орган е поврзан со одредена точка на телото. Тоа е причината зошто влијанието на една од овие точки е во состојба да реши голем број на здравствени проблеми. Поентата на Конфучие точката е во тоа што му помага на вашето тело да се ослободи од хроничниот стрес и сите последици што произлегуваат од него. Зошто е ова толку важно?

Хроничниот стрес е зло во модерниот свет. Живееме во бесен ритам и постојано се впуштаме во ситуации кои предизвикуваат стрес. Стресот се гради постепено, па дури и незабележано кај нас. Наскоро сфаќаме дека целиот наш живот е променет. И на начин кој е штетен за нас. Во прилог на влошување на расположението, емоционални руптури и неврастенија, хроничниот стрес води кон дигестивни нарушувања, нарушување на видот и многу други последици. И последно, но и најмногу важно – хроничниот стрес може да биде смртоносен. 

Стресот влијае врз работата на жолчниот меур. Може да има проблеми како што се холециститис, воспаление на жолчката, колитис. Во повеќето занемарени случаи, се менува конзистентноста на жолчката, постепено настанува мала пена, и за кратко време, жолчните камења почнуваат да се формираат.

За да се спречи појавата на овие компликации, треба да се применува регулативна масажа во точката на Конфучие. Патем, кинескиот мислител и филозоф, во чија чест точката го добила своето име, вели дека влијанието врз неа дава „извонредна контрола на умот, лесна работа на срцето и сила на очите“.

 

Каде се наоѓа оваа точка? 

За да ја пронајдете оваа точка, ставете ја раката зад вратот, веднаш зад линијата на вашата коса. Таму ќе најдете едвај забележителла длабнатина. Ова е точката на Конфучие. Стимулирајте ја со прст, користете ја водечката рака (во зависност од тоа дали се служите со десната или левата рака). Доволно е да направите мали кружни движења 5 минути. За време на масажата не заборавајте да дишете полека и длабоко. Ослободете ја вашата свест од секакви мисли. Ослободете се од тензиите, затворете ги очите и уживајте во користа од оваа самомасажа.

По таквата масажа ќе почувствувате дека телото се релаксира и ќе се смири. Поттикнување на оваа точка, исто така, помага при главоболки, проблеми со очите, вртоглавица, оштетување на слухот. Покрај тоа, редовните масажи ќе ви помогнат во подобрувањето на перформансите на жолчниот меур, бидејќи точката е нејзиниот енергетски канал. Светлината и редовната масажа на Конфучие точката е одличен начин за борба против висок крвен притисок.

Кинеските лекари одамна ја откриле оваа вистина – стимулирање на биолошки активните точки се во состојба да направат чуда со човечкото тело, да го излекуваат и да ги решат проблемите кои другите видови третмани не можат.

Точката на Конфучие е една од најсилните точки на човечкото тело. Стимулирајте ја оваа точка секогаш кога се чувствувате лошо и ќе видите како ќе се смени вашата состојба и вашиот став кон стресни ситуации во целина. Мала навика може целосно да го промени вашиот живот на подобро!

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail