Топло до недела, од понеделник пониски температури за 10 степени

cvet.jpg

Топло време за овој период од годината со температури над 20 степени ќе се задржи до петoк, а за време на викендот ќе има опаѓање. Метеоролозите најавуваат за утре преодно наоблачување со појава на краткотраен дожд во попладневните часови.

Утре дневната температура ќе достигне до 27 степени, а во петок до 26 степени. За викеднот во сабота до 23 и во недела до 21 степен.

Позначителна промена на временската состојба се очекува од почетокот на наредната недела кога температурите ќе се спуштат за 10 степени. Од северозапад ќе наиде релативно влажен бран, а од север ќе се спушта постуден воздух и ќе предизвика нагло опаѓање на температурата и промена на временската состојба. Ќе има зголемена облачност и врнежи од дожд, а на некои повисоки места и на планините се очекуваат и врнежи од снег.

Во понеделник температурата ќе се движи од 7 до 11 степени, а во вторник од 9 до 13 степени.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail