Третиот најбогат човек открива што е најважно за да се дојде до големо богатство

voren.bafet_.jpg

Богаташот Ворен Бафет открива што е најважно на патот до големо богатство.

Во интервјуто кое го дал за Блумберг, Бафет ја открива дека тајната состојка е ни повеќе ни помалку туку љубовта.

-Огромното чувство на задоволство во животот не зависи од тоа колкава ви е сметката во банка, туку од тоа дали луѓето кои сакате да ве сакаат навистина ве сакаат“, истакнал Бафет.

На прашањето на новинарот дали себе си се смета за успешен Бафет одговора:

– Добар сум. Можеби не сум успешен како некои други, но сум задоволен од луѓето кои работат околу мене и со сите оние со кои работев сите овие години. Задоволен сум со своите деца и внуците.

-Значи, сепак ќе речете дека сте успешни?, – истакнал новинарот, на што Бафет веднаш одговорил:

-Попрво ќе речам дека работам на тоа.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail