Три начини за борба против „дигиталниот замор“

Tri-nachini-za-borba-protiv-digitalniot-zamor.jpg

Три начини за борба против „дигиталниот замор“

Поради пандемијата, многумина работат од дома, а работното време често трае подолго од вообичаеното. Како резултат, многумина се „залепени“ на мобилните телефони и компјутери и живеат во живот во кој нема јасна граница помеѓу приватниот и професионалниот живот. Овој животен стил може да доведе до здравствени проблеми, па меѓу другото, потребно е да се ослободите од дигиталниот замор. Постојат три лесни начини како да го направите тоа.

Научете да се исклучувате
Откако ќе завршите, научете да правите дигитална пауза од сите уреди. Наместо тоа, ќе се фокусирате на нешто во што уживате, а тоа е читање книги, слушање музика, поминување квалитетно време со најблиските и слично. Водењето таков распоред ќе ви овозможи да имате контрола над вашиот секојдневен живот.

Фокусирајте се на една задача
Мултитаскингот се чини незаменлив во денешниот свет, сепак, неодамнешното истражување спроведено низ целиот свет покажува дека мултитаскингот не е навистина најдобриот начин да се постигне продуктивност. Иако можеби изгледате како професионалец во правење неколку работи одеднаш, во реалноста тоа не е така и вашата продуктивност се намалува. Поради долгото работно време и постојаната употреба на повеќе уреди за извршување на повеќе задачи, тешко е да се концентрирате. Постојат дури и проблеми со запомнување на задачите што мора да се завршат во текот на денот.

Не заборавајте на реалниот свет
Дигиталниот свет е модерен и можеме да направиме многу со едноставен клик на копче. Но, реалниот, физички свет нè поврзува и носи задоволство, чувство на припадност и меѓусебна поврзаност. Дури и во најфреквентниот распоред за работа, треба да најдете време за физички вежби. Дури и 20 минути пешачење ќе ги релаксира вашето тело и ум. Исто така, не заборавајте да се дружите со пријателите и да одржувате комуникација со нив.

Извор: vistina.com.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail