Три видови намирници што помагаат во борбата против грипот

onion-and-garlic.jpg

Постојат намирници што може да ги користиме во исхраната, а при тоа да бидат превенција за грипот.

Тоа најпрво се лукот и кромидот што содржат моќни антивирусни состојки.

Ако ги почувствувате првите симптоми на грип, повеќепати во текот на денот додадете свеж лук или кромид во оброците.

Шумското овошје исто така го зајакнува имунитетот и помага во борбата против вирусот, а тука се и зачините како куркумата, каранфилчето, циметот, ѓумбирот и анасонот што се добро познати по нивните антивирусни својства.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail