Тунис е омилена дестинација на многу Европејци: Тие ја поминуваат зимата во Африка и имаат добра причина за тоа!

Tunis-e-omilena-destinacija-na-mnogu-Evropejci-Tie-ja-pominuvaat-zimata-vo-Afrika-i-imaat-dobra-prichina-za-toa.jpg

Тунис е омилена дестинација на многу Европејци: Тие ја поминуваат зимата во Африка и имаат добра причина за тоа!

Кој обожава песок, прекрасно море и палми кои се нишаат на топлиот пустински ветер, без размислување ќе го избере Тунис за дестинација каде ќе го помине својот одмор.

Во последните две децении, многу европејци летуваа во оваа африканска земја од крајот на мај до втората половина на октомври. Тие обично избираат три дестинации – Јасмин Хамамет, Сус и Порт ел Кантауи и поретко Џерба, островско одморалиште кое е нешто поскапо, но затоа нуди поинакво летно искуство.

Но, дури и во текот на зимата, хотелите во Тунис се полни. Гости на оваа африканска земја од јануари до мај се претежно пензионери од земјите на Европската унија, кои со месеци живеат во хотели покрај брегот. Во последниве години има се повеќе гости од Македонија кои решаваат да поминат најмалку еден месец во Тунис. Тогаш температурите не се високи, тие се движат до дваесет степени, нема пливање во морето, но затоа скоро секој хотел има барем еден затворен базен каде што можете да пливате.

На пример, туристичките агенции во Германија продаваат едномесечни аранжмани во хотели со три, четири и четири супериорни sвезди за околу 1.000 евра по лице. Аранжманот вклучува авионски превоз и услуги базирани на „вклучено“, а сместувањето е во двокреветна соба. Се плаќа повеќе за странците да живеат во хотел еден месец и да ја менуваат животната средина отколку да останат во својата татковина, да подготвуваат храна, да плаќаат за одржување на хигиената на станот или да чистат, мијат, пеглаат …

Покрај тоа, тие имаат можност да уживаат во прекрасниот амбиент, да шетаат по беспрекорно уредените пешачки патеки што ги поврзуваат одморалиштата, да одат на екскурзии што се за половина од цената вон сезоната, да се пазарат со трговците на традиционалните сукови …

Единствениот извонреден трошок на кој треба да сметаат е вода во шишиња, бидејќи водата од чешма не се препорачува за пиење. Исто така, услугите за непансионирање се достапни, особено во однос на европските цени. На пример, кафето во кафуле чини до две евра, сокот исто, а просечната цена на ручекот во подобар ресторан е околу 15 евра за две лица.

Пандемијата на вирусот корона наруши многу работи, особено патувањата. Но, хотелите во Тунис не беа затворени поради пандемијата. Некои од нив се претворени во хотели во карантин каде престојуваат гости од земји од „портокаловата или жолтата листа“ седум дена, а по негативниот тест за ПЦР, можат да бидат префрлени во хотели кои платиле за својот одмор.

Извор: vistina.com.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail