ucilisen-papagal.jpg

Папагалот Сим, кој живее во училиште на островот Џерси во англискиот канал, го прослави својот 70. роденден, па по тој повод училиштето му организираше прослава.

Училишниот хор му отпеа на папагалот роденденска песна, а беше послужена и тортата која можат да ја јадат и луѓе и птици. Шарениот амазонски папагал е училиштен миленик уште од 1988 година. Преживеал дури и пожар кој во 1991 година уништил дел од училишната зграда.

ЗАБАВАУченици приредија забава за 70. роденден на училишниот папагалОбјавено пред 3 часа – 7 ноември, 2019Од Макфакс

Папагалот Сим, кој живее во училиште на островот Џерси во англискиот канал, го прослави својот 70. роденден, па по тој повод училиштето му организираше прослава.

Училишниот хор му отпеа на папагалот роденденска песна, а беше послужена и тортата која можат да ја јадат и луѓе и птици. Шарениот амазонски папагал е училиштен миленик уште од 1988 година. Преживеал дури и пожар кој во 1991 година уништил дел од училишната зграда.

Учениците се грижат за Сим, го хранат и го чистат неговиот кафез секој ден. Во училиштето бил преселен откако се затворила продавница за играчки каде што дотогаш живеел. Овој папагал е во длабока старост за својот вид затоа што просечниот животен век на амазонските папагали е 50 години.

Една ученичка рече дека Сим е прекрасен пријател со која ужива да го минува времето кога е осамена. Заменик-директорката на училиштето, Џес Дојл, која работи таму веќе 30 години, вели дека Сим е исклучително важен за училиштето.

„На пример, кога ќе пристигнат нови ученици, кои можеби не зборуваат англиски, ние ги носиме кај Сим за да можат побрзо да се прилагодат на новото опкружување. На нашиот остров сигурно има илјадници поранешни ученици на кои Сим им останал во среќно сеќавање“, истакна Дојл.

Џерси по област и население е најголемиот остров во групата Каналски Острови.

извор: Макфакс

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail