Ученик добил повеќе од милион долари, бидејќи поради професорката му се смеело цело одделение

uciliste.jpg

Ученик од средно училиште во Калифорнија побарал дозвола од професорката да излезе од часот за да оди во тоалет.

Меѓутоа таа не му дозволила, сугерирајќи му нуждата ја да изврши во училницата, поради што бил цел на потсмев на целото одделение.

Против локалната управа и вработените во училиштето е покрената тужба, а судот сега по речиси пет години пресудил во корист на ученикот исплата на отштета од 1,25 милиони долари.

Судот исто така одлучил на ученикот да му исплати 41 илајда долари за лекување на нанесена душевна болка.

Момчето два пати го менувало училиштето, но и покрај тоа бил под стрес и одел на терапија.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail