Умерената консумација црно вино ја зголемува плодноста кај жените

vin.jpg

Резултатите од новата студија спроведена во САД покажаа дека жените кои пијат чаша црно вино неделно имаат поголема плодност од жените кои не консумираат вино, а научниците сметаат дека тоа е резултат на антиоксидансите кои виното ги содржи.

Во истражувањето учествувале 135 жени на возраст од 18 до 44 години и во својот дневник запишувале колку вино месечно консумираат. Во тој период вршеле редовни уптразвучни прегледи за да имаат точни податоци за феритилитетот.

Резултатите покажале дека жените кои редовно консумираат вино имаат подобра резерва во јајниците. Најдобри резултати имале жените кои пиеле по пет чаши вино месечно.

Сепак, не прецизираат дали само црното вино има вакво влијание.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail