Универзитет ги поттикнуваше студентките да носат длабоко деколте

studenti-2.jpg

Белгискиот Слободен универзитет од каде што преку и-мејл ги поттикнуваа студентките да носат длабоко деколте на доделувањето на дипломите, се извини за тој скандал.

„Од естетска гледна точка, за младите жени подобро е да носат фустан или здолниште, и убаво длабоко деколте. Секако, дами, овој совет не е и обврска“, стоеше меѓу другото во пораката до студентите.

Било тоа обврска или не, непристојниот предлог предизвика гнев на друштвените мрежи, и бројни обвинувања за сексизам.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail