Универзитетот бара студенти кои се спремни да учат на кинески јазик

univerzitet.jpg

Имаме интензивна размена на студенти во два правци. Ние имаме студенти во Еразмус плус програмата кои што доаѓаат тука и по еден семестар студираат на некој од нашите факултети, но би споменал и една соработка која што ја имаме во перспектива со кинески универзитет, еден од најпрестижните универзитети во Кина, кој што е подготвен да дава двојни дипломи со нашиот универзитет, но услов е студентот да научи кинески. И сега бараме кандидати кои се спремни да научат кинески јазик“ вели за Тера телевизија ректорот на Битолскиот универзитете проф.д-р Сашо Коруновски.

Извор: Teра

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail