Уругвај: Марихуана од јули во аптеките без рецепт

marihuana.jpg

Уругвај во јули ќе стане прва земја каде марихуаната ќе може слободно да се купува во аптеките.

Купувачите ќе мораат да се запишат во националниот регистар, а цената на еден грам марихуана ќе биде 1,5 долари.

Марихуаната во аптеките ќе можат да ја купат само уругвајски државјани и тоа, максимално 40 грама месечно.

Како што е наведено, во аптеките ќе се продава марихуана одгледувана под контрола на државните тела.

Пред почетокот на слободнатa продажба на марихуната во аптеките, властите планираат да спроведaт кампања за последиците на нејзиното конзумирање, јави порталот CdM.me.

Оваа јужноамериканска држава усвои пред четири години контроверзен закон со кој се дозволуваат три начини на пристап на канабисот: одгледување дома за лична употреба, припадност на клубот на канабис поради садење во задругата и купување на марихуаната кои ја произведуваат приватните фирми.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail