Ве предизвикуваме: Оваа задача ќе ја решат само најпаметните, дали сте меѓу нив?

prasalnici.jpg

Ве предизвикуваме: Оваа задача ќе ја решат само најпаметните, дали сте меѓу нив?

Интернетот врие поради една задача што секој се обидува да ја реши. Тестирајте го и вашето знаење!

Задачата е да се реши четвртиот ред, но и да се открие кој метод се користи за да се добие точниот резултат.

Значи, мора да го пронајдете скриениот алгоритам.

Иако многумина во коментарите истакнаа дека има два начина да се реши загатката, сепак има само еден точен.

Дали знаете кој е бројот што недостасува и зошто?

Најчесто луѓето одговараат дека го добиле бројот 40, но тоа не е точниот одговор.

Еве на кој начин доаѓаат до него:

Сега, кога знаете дека 40 не е точниот одговор, пробајте да решите уште еднаш.

Одговорот ви го пренесуваме подолу, но прво размислете сами и не мамете:

Точниот одговор е 96. Еве како се доаѓа до него:

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail