Вечерва во Битола, Тетово, Скопје десет пати позагадено со ПМ10 од дозволеното!

mkd-297724.jpg

По неколкудневното освежување и дишењето воздух со „само“ 2-3 пати поголема концентрација со ПМ10-честички, вечерва нивоата во Скопје, Тетово, Битола се алармантни.

Особено во Битола. Таму вечерва концентрацијата на овие канцерогени честички е 14 пати над нормалата. Во Тетово вечерва воздухот има 10 пати поголема концентрација на штетните честички. Во Скопје таа бројка е 9-10 пати поголема од максимално дозволената концентрација.

Стрпете се до изборите. За потоа сите ветија дека ќе го решат проблемот.

 

 

 

 

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail