Венецуела ја лансира криптовалутата „петро“

petro.jpg

Венецуела планира емисија од 100 милиони единици за своите крипто валути.

Внецуела денеска ќе лансира сопствена верзија на биткоинот – петродолар, со што ќе биде правта држава во светот која се одлучила на таков потег.

Венецуела планира емисија од 100 милиони единици за своите крипто валути, при што во предпродажбата ќе бидат пуштени 38,4 милиони дигитални токени, по референтна цена која е еднаква на актуелната цена на еден барел нафта или околу 60 долари за барел.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail