Верувања за Белиот петок-денеска не се пости, но денот се започнува со ова…

vera-520x346.jpg

Прославата на Велигден продолжува. Денешниот ден меѓу православните верници е познат и како Трапав, Бел или Благ петок. Ова е петиот ден по Велигден, а овој ден се нарекува и Извор на излекување, затоа што верниците одат на блиските извори и се мијат, заради излекување од многу болести. Овој петок е инаку ден посветен на прославувањето на пресвета Богородица.

Обичај е во зора да се оди на најблискиот извор или вода, каде се мие, пие вода, бере цвеќе, се весели и се враќа дома дури навечер.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail