ВЕВЧАНИ БЕЗ КАРНЕВАЛОТ: Издадена е нова банкнота т.е. ваучер од 6.000 северни безличници

VEVCHANI-BEZ-KARNEVALOT-Izdadena-e-nova-banknota-t.e.-vaucher-od-6.000-severni-bezlichnici.jpg

ВЕВЧАНИ БЕЗ КАРНЕВАЛОТ: Издадена е нова банкнота т.е. ваучер од 6.000 северни безличници

Годинашниот карневал во Вевчани нема да се одржи поради пандемијата со Ковид-19, но креативноста на духовитите ја продолжува традицијата.

Вевчанската народна банка, како што може да се види и на фотографијата, емитува нова банкнота поточно вредносен ваучер од 6.000 безличници.

Познато е дека досега се емитуваа само личници, официјалната валута на Република Вевчани, а годинава за првпат и безличници.

Креацијата на банкнотата е на Седо Перо, а печатена е во тарапаната на Седи Мирен ДОО Вевчани.

Извор: denesen.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail