(ВИДЕО) Даунов синдром и факултетска диплома – Нина Костовска, гостинка во „Лица“

Lica-2-1200x545_c.jpg

Нина Костовска е првото лице со Даунов синдром и диплома по македонски јазик и книжевност во Македонија. Во општество што не посветува доволно внимание на лицата со посебни потреби, нејзиното достигнување е до толку поголемо.

И покрај пречките и предизвиците уште од детските години, таа успева храброда ги решава проблемите со коишто се соочува и да биде инспирација за својата околина.

извор: 1тв

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail