(ВИДЕО) Додека ние го чекаме невремето, снег од 30 см во Италија

sneg-1.jpg

Во италијанскиот зимски центар Алта Бадиа паднале 30-тина см снег, додека во словенската Кредарица само 3 сантиметри.

Но, на планинаите се уште паѓа снег, а на италијанските врвови се очекува да падне дури половина метар.

Темперурата во Алта Бадиа се очекува денеска да се движи меѓу минус 2 и шест степени, на врвот на планината од 2 500 метри, а на подножјето околу 11 степени.

Наредните три дена се очекува сончево време, па снегот ќе се стопи. Според прогнозите, снег денеска требало да паѓа и во Кортина ди Ампецо и Вал Гардена.

Снег паѓа и во Словенија, на Кредарица, каде утрово во 9 часот е измерена температура од минус три степени.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail