ВИДЕО: Дубаи ја претстави најголемата фонтана на светот

VIDEO-Dubai-ja-pretstavi-najgolemata-fontana-na-svetot.jpg

ВИДЕО: Дубаи ја претстави најголемата фонтана на светот

Се работи за фонтаната на палмите, која се наоѓа на вештачкиот остров Палм Џумеира, кој е во форма на палма.

Водената атракција се простира на површина од 1.400 квадратни метри, ја следат 3.000 лед сијалички, а нејзините 7.500 млазници можат да исфрлаат вода до височина од 105 метри.

Оваа фонтана го презеде приматот од Дубаи фонтаната, со години беше најголема во светот.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail