ВИДЕО: Еруптира вулканот Анак Кракату во Индонезија

Вулканот Анак Кракатау исфрла пепел и вжарени карпи од полноќ. И покрај ерупцијата, летовите и превозот се уште не се нарушени.

Анак Кракатау, чие име во превод значи „детето на Кракатау”, е вулкански остров кој се создаде по ерупцијата во 1883 година на вулканот Кракатау. Таа ерупција беше една од најсмртоносните во модерната историја. Таа предизвика цунами и уби околу 36.000 луѓе.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail