(ВИДЕО+ФОТО) Може да мине 1600 км без полнење а е поефтина од Тесла

VIDEOFOTO-Moze-da-mine-1600-km-bez-polnenje-a-e-poeftina-od-Tesla.jpg

(ВИДЕО+ФОТО) Може да мине 1600 км без полнење а е поефтина од Тесла

Како што сугерира неговото име, Aptera 3 има три тркала, а на прв поглед открива јасна причина за ваквиот избор. Имено, ова возило има исклучително аеродинамична форма со коефициент на отпорност на воздухот од само 0,13, така што за движење му требаат само 100 Wh енергија на милја, во просек. Ако во таков однос ја ставиме батеријата со капацитет од дури 100 kWh, јасно е дека досегот со едно полнење е надвор од конкуренција, до дури 1600 км.

И тоа не е сè затоа што Aptera нуди соларни панели, и тие ќе обезбедат до 64 км домет во текот на еден сончев ден. Ако додадете дополнителни соларни панели за предниот и задниот капак, „сончевиот досег“ се зголемува за уште 39 км.
Почетокот на понудата е нешто повеќе од очекуван. Основната верзија има мала батерија од 25 kWh, но тоа е доволно за досег од 400 километри. Следни се верзиите со 40 kWh (644 km) и 60 kWh (966 km).

Aptera, исто така, замислуваше различни дизајни на погонот. И тоа не е бавно. На пример, верзијата со погон на предните тркала достигнува 96 км/ч за 5,5 секунди, а топ моделот го апсорбира истото забрзување за 3,5 секунди. Притоа, имајте на ум дека тајната не е во масата, бидејќи ова е еден вид антипод на Cybertruck. Тежината на возилото е редовно под 1000 кг.

И конечно цената. Почетокот на понудата во Америка започнува од одлични 25.900 УСД, додека за врвни перформанси потребно е да се издвојат 46.900 УСД. Списокот на нарачки е веќе отворен, и тоа со депозит од 100 УСД. Првите промотивни серии се веќе распродадени.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail