Видео: Горивото оди во историјата, ќе се возиме со вода

gorivo-voda.jpg

Иранскиот научник Аладин Касеми го претставил својот нов изум, автомобилот за кој вели дека се напојува со вода…

Автомобилот наводно може да помине до 900 километри за 10 часа со 60 литри вода. Моќта се генерира така што водородот и кислородот создаваат хемиска реакција и создаваат енергија што го покренува автомобилот.

Моторот на автомобилот создава водена пареа и затоа не го загадува воздухот.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail